چگونه بعد از نصب آپدیت اخیر ویندوز، ده گیگابایت فضای حافظه را خالی کنیم؟

آیا شما هم آپدیت آوریل ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ را دریافت کرده‌اید؟ اگر پاسختان مثبت است، باید بدانید که احتمالا همین حالا چیزی در حدود ۱۰ گیگابایت از حافظه‌تان از فایل‌های به درد نخور اشغال شده. برای ما این فضا چیزی در حدود سی گیگابایت بود!

اما چرا این اتفاق افتاده؟ در این مقاله به همین موضوع پرداخته‌ایم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

فایل‌های قدیمی ویندوز، مسبب اشغال فضای حافظه

ximg 5797bdf80b09a.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .YsqMacntCh - چگونه بعد از نصب آپدیت اخیر ویندوز، ده گیگابایت فضای حافظه را خالی کنیم؟

به‌روزرسانی ویندوز از بیلدی به بیلد دیگر، دقیقا مثل آن است که یک نسخه جدید از سیستم عامل ویندوز را روی رایانه‌تان نصب کنید. بنابراین وقتی مثلا ویندوز را از Fall Creators به آپدیت آوریل ۲۰۱۸ ارتقاء می‌دهید، درست مثل این است که روی رایانه یا لپ‌تاپ یک ویندوز جدید نصب شده باشد.

با ارتقاء به یک «بیلد» جدید، ویندوز یک پوشه Windows.old در درایو حافظه‌تان می‌سازد که حاوی فایل‌های سیستمی از ویندوز قدیمی شماست. این فایل‌ها که در حکم پشتیبان هستند، به شما اجازه می‌دهند که در صورت نارضایتی از آپدیت‌‌های جدید سیستم عامل، همیشه فرصت بازگشت یا به اصطلاح «دانگرید» به نسخه‌های قبلی را داشته باشید.

اما این فایل‌های پشتیبان گاهی می‌توانند بیش از ۱۰ گیگابایت از فضا را به اشغال خود درآورند که اگر حافظه محدودی داشته باشید، ممکن است به کند شدن سیستم عامل و مشکلات دیگر بر بخورید.

البته ویندوز برای جلوگیری از مشکل‌ساز شدن این فایل‌ها، کاری کرده که پس از گذشت ۱۰ روز از آپدیت به طور خودکار از حافظه پاک بشوند. با این وجود اگر به حافظه‌تان احتیاج داشته و نمی‌خواهید ده روز برای پاکسازی منتظر بمانید، قادرید این فایل‌ها را به طور دستی هم پاک کنید که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد.

هشدار: فقط در صورتی فایل‌ها را پاک کنید که ویندوزتان بدون مشکل در حال کار کردن باشد. اگر در آپدیت جدید مشکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری داشته باشید و فایل‌های قدیمی ویندوز را پاک کنید، دیگر توانایی دانگرید به بیلد قبلی را نخواهید داشت.

برای بازگشت یا دانگرید به بیلدهای قدیمی‌تر ویندوز چه کنیم؟

ximg 5ae77323d72b6.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .Y4KCkAktzC - چگونه بعد از نصب آپدیت اخیر ویندوز، ده گیگابایت فضای حافظه را خالی کنیم؟

خوشبختانه کار بسیار راحت است. مسیر Settings > Update & Security > Recovery را دنبال کرده و گزینه “Go back to the previous version of Windows 10” را پیدا کنید. اینجا می‌توانید با کلیک روی دکمه “Get Started” کار بازگشت به بیلد قدیمی ویندوز را آغاز نمایید.

پاکسازی پوشه Windows.old با ابزار Free Up Space

اگر از بابت کارکرد صحیح و عاری از مشکل بیلد جدید ویندوز خاطر جمع هستید، می‌توانید فایل‌های بیلد قدیمی را پاک کنید. برای این کار نیازی به پاکسازی دستی نیست، و هرگز هم نباید این کار را انجام بدهید چرا که در به‌روزرسانی آوریل ۲۰۱۸ مایکروسافت ابزار مخصوصی برای این کار در اختیارتان قرار داده.

این ابزار Free Up Space نام دارد که می‌توانید در تنظیمات ویندوز آن را بیابید. برای اجرای ابزار هم کافیست که مسیر Settings > System > Storage > Free Up Space Now را دنبال کنید.

ximg 5ae77448c6e0b.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .C LCEXiJEE - چگونه بعد از نصب آپدیت اخیر ویندوز، ده گیگابایت فضای حافظه را خالی کنیم؟

در این صفحه تیک “(Previous Windows Installation's)” را از لیست علامت بزنید. اینجا می‌توانید میزان حافظه‌ای که توسط فایل‌های قدیمی ویندوز اشغال شده را مشاهده کنید.

اگر با منظره‌ای مشابه اسکرین‌شات پایین مواجه نشدید، به این معناست که یا از قبل فایل‌های قدیمی ویندوز را پاک کرده‌اید یا اینکه ویندوز به طور خودکار این کار را برایتان انجام داده است.

ximg 5ae774b5679d8.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .pEQfCRo6UI - چگونه بعد از نصب آپدیت اخیر ویندوز، ده گیگابایت فضای حافظه را خالی کنیم؟

در این مرحله باید نوع دیتایی که خواستار پاک شدن‌شان هستید را تعیین کرده و سپس روی گزینه “Remove Files” در بالای صفحه کلیک کنید. کار تمام است، از آزاد شدن فضای حافظه لذت ببرید.

پاکسازی فایل‌های قدیمی ویندوز با ابزار Disk Cleanup

روش دیگری که می‌توان برای پاکسازی فایل‌های قدیمی ویندوز به کار گرفت، استفاده از ابزار Disk Cleanup است. برای دسترسی به آن وارد منوی استارت شده و Disk Cleanup را جستجو کنید و سپس اینتر بزنید.

ximg 5797bf1dcae09.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic . i tyt8bkt - چگونه بعد از نصب آپدیت اخیر ویندوز، ده گیگابایت فضای حافظه را خالی کنیم؟

در پنجره برنامه، گزینه Clean Up System Files را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. سپس از فهرست به نمایش درآمده، تیک “(Previous Windows installation's)” را بزنید. درست مثل Free Up Space که بالاتر گفتیم، اینجا هم از شما خواسته می‌شود که فایل‌های دلخواهتان برای پاکسازی را انتخاب کنید.

این کار را که انجام دادید، حالا روی OK کلیک کرده و منتظر بمانید تا ابزار کار پاکسازی فایل‌ها را انجام بدهد. توجه کنید که بسته به حجم فایل‌های انتخابی، این کار ممکن است کمی زمان‌بر باشد.

ximg 5797bfc4687ff.jpg.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .17z2Drn5A8 - چگونه بعد از نصب آپدیت اخیر ویندوز، ده گیگابایت فضای حافظه را خالی کنیم؟

با همین روش ساده، می‌توانید حافظه رایانه‌ یا لپ‌تاپ‌ خود را از شر چندین گیگابایت فایل اضافی خلاص کنید تا هم فضا برای ذخیره فایل‌های مفیدتر آزاد شود و هم تجربه بهتری از اجرای بیلد جدید ویندوز داشته باشید.

توجه داشته باشید که در صورت پاکسازی فایل‌های قدیمی، اگر مجددا خواستار بازگشت به بیلد‌های قدیمی باشید چاره‌ای جز نصب مجدد بیلد‌های قدیمی ویندوز ۱۰ از روی دیسک یا Installation Media نخواهید داشت.

در بخش اپلیکیشن‌ها بخوانید:

بررسی اپلیکیشن نشان؛ یک مسیریاب بومی

بررسی پیام‌رسان تم‌ تم؛ تلگرام، چهار سال پیش

The post چگونه بعد از نصب آپدیت اخیر ویندوز، ده گیگابایت فضای حافظه را خالی کنیم؟ appeared first on دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *